Historia muzeum

Dzień dobry! Nazywam się Max Kwiatkowski i chciałbym pokrótce opowiedzieć Państwu historię powstania Muzeum Bursztynu w Jarosławcu.

Zaczęło się zupełnie niepozornie. Zalążek swojej kolekcji, otrzymany w 2008 roku, zawdzięczam dziadkowi oraz ojcu, którzy przez niemal 20 lat wcześniej okazjonalnie odkupywali bursztyn od miejscowych poławiaczy. Stąd znaczną część eksponatów muzealnych do dziś stanowią bryłki znalezione na plaży czy wyłowione w Jarosławcu i okolicy. Od 2008 roku sam zacząłem powiększać rodzinną kolekcję o cenne inkluzje w bursztynie i większe bryły, pozyskiwane również na rynku kolekcjonerskim.

Pomysł utworzenia Muzeum Bursztynu zrodził się w latach 2011-2012, a już w 2014 roku przy wsparciu rodziny, udało mi się otworzyć pierwsze ekspozycje muzealne przy ulicy Nadmorskiej w Jarosławcu.
Ku mojej radości Muzeum Bursztynu już od pierwszego roku funkcjonowania zostało świetnie przyjęte zarówno przez mieszkańców jak i turystów odwiedzających nasze strony. Po kilku latach funkcjonowania stało się jedną z najliczniej odwiedzanych atrakcji regionu. Dzięki wpływom z biletów kolekcja wzbogacała się każdego roku o coraz cenniejsze okazy bursztynu bałtyckiego (inkluzje i duże bryły), a także innych żywic kopalnych świata.

Nowe otwarcie

W pewnym momencie liczba eksponatów stała się tak pokaźna, że relatywnie niewielka powierzchnia muzealna (ok. 250 mkw.) nie pozwalała na zaprezentowanie choćby najciekawszych z nich. W 2021 roku podjąłem decyzję o znacznej rozbudowie powierzchni ekspozycji. W niedługim czasie rozpocząłem prace nad scenariuszem nowych części Muzeum Bursztynu. W lipcu 2023 roku podpisaliśmy ze studiem Nizio Design International umowę na zaprojektowanie koncepcji nowych wystaw. Do dyspozycji zwiedzających będzie w sumie niemal 1000 mkw. ekspozycji i setki nowych
eksponatów!

Dziękuję za Państwa czas poświęcony na zapoznanie się z historią tworzonego przeze mnie miejsca. Zachęcam również do zapoznania się z innymi, ciekawymi (mam nadzieję☺) treściami:

Zachęcam również osoby, które mają w posiadaniu ciekawe eksponaty bursztynowe do kontaktu z nami i dołączenie do grona przyjaciół i partnerów Muzeum Bursztynu.

Do zobaczenia w Jarosławcu!