FENOMEN NATURY
Inkluzje
Zatrzymane
w czasie
Ponad 42 miliony lat temu gromada mrówek dzielnie przemierzała pień drzewa, poszukując materiałów do budowy mrowiska. Czy uwierzysz, że dziś możesz spojrzeć na te właśnie mrówki ukryte za… bursztynowym okienkiem? Wystawa inkluzji w bursztynie pokazuje sceny z życia w bursztynowym lesie, pojedynczych mieszkańców czy fragmenty roślin. Idealnie zachowane, mimo kilku milionów lat na karku!
„Ta mrówka gdzieś pod drzewem musiała wędrować,
Gdy nagle na nią spadła kropla bursztynowa.
Tak w życiu, w pogardzie maleńka istota
Dziś po śmierci w swym grobie jest na wagę złota.”
M. W. Marcyalis, Epigramy, księga IV (1908)
Lataj z owadami!
Gigantyczne powiększenia inkluzji i dźwięki wypełniające tę ekspozycję sprawiają, że czujesz się niczym wewnątrz bryłki bursztynu! Spójrz głęboko w oczy ogromnej mrówki, która dziesiątki milionów lat temu oddychała powietrzem bursztynowego lasu lub podążaj wzrokiem za gromadką muchówek, które niespodziewanie żywica uwięziła po kres czasów…
Historie
nie(do)skończone
Historie niedokończone czy nieskończone? A może oba słowa oddają magię inkluzji w bursztynie? Nawet jeśli za bursztynowym okienkiem widzimy tylko kawałek historii lub jej zakończenia możemy się jedynie domyślać to jednego możemy być pewni: to historia, która będzie trwała już zawsze, nie znajdzie swojego końca.
Możemy sobie tylko wyobrażać „co by było gdyby…” miliony lat wcześniej gęsta żywica nie kapnęła właśnie w to miejsce. Zagubiony ogon jaszczurki, świeżo upleciona pajęczyna czy gnany wiatrem pyłek ulatujący z kwiatu… To tylko niektóre z tysięcy, a może milionów niedokończonych historii zamkniętych w bursztynie bałtyckim.
Fenomen natury
Nie bez powodu inkluzje w bursztynie nazywane są fenomenem natury. Aż ciężko wytłumaczyć w jaki sposób maleńka szyszka tak doskonale zachowała się mimo upływu dziesiątków milionów lat! A to tylko jedna z wielu tajemnic bursztynu bałtyckiego…