Przesuń

Zadzwoń

Kup bilet

Historia muzeum

Nazywam się Max Kwiatkowski i chciałbym opowiedzieć Państwu krótką historię powstania Muzeum Bursztynu w Jarosławcu.

Zalążek swojej kolekcji, otrzymany w 2008 roku, zawdzięczam dziadkowi oraz ojcu, którzy przez niemal 20 lat wcześniej okazjonalnie odkupywali bursztyn od miejscowych poławiaczy. Od 2008 roku sam zacząłem powiększać rodzinną kolekcję o cenne inkluzje w bursztynie i większe bryły.

Pomysł utworzenia Muzeum Bursztynu zrodził się w latach 2011-2012, a już w 2014 roku przy wsparciu rodziny, udało mi się otworzyć pierwsze ekspozycje muzealne przy ulicy Nadmorskiej w Jarosławcu.
Ku mojej radości Muzeum Bursztynu już od pierwszego roku funkcjonowania zostało świetnie przyjęte zarówno przez mieszkańców jak i turystów odwiedzających nasze strony. Po kilku latach funkcjonowania stało się jedną z najliczniej odwiedzanych atrakcji regionu. Dzięki wpływom z biletów kolekcja wzbogacała się każdego roku o coraz cenniejsze okazy bursztynu bałtyckiego (inkluzje i duże bryły), a także innych żywic kopalnych świata.

Nowe otwarcie

W pewnym momencie liczba eksponatów stała się tak pokaźna, że relatywnie niewielka powierzchnia muzealna (ok. 250 mkw.) nie pozwalała na zaprezentowanie najciekawszych. W 2021 roku podjąłem decyzję o znacznej rozbudowie powierzchni ekspozycji, w niedługim czasie rozpoczęły się prace nad scenariuszem nowych części Muzeum Bursztynu. Otwarcie nowej części przewidziane jest na czerwiec 2023 roku, do dyspozycji zwiedzających będzie w sumie 750 mkw. ekspozycji i setki nowych
eksponatów!

Dziękuję za Państwa czas poświęcony na zapoznanie się z historią tworzonego przeze mnie miejsca. Zachęcam również do zapoznania się z innymi, ciekawymi (mam nadzieję☺) treściami:

Zachęcam również osoby, które mają w posiadaniu ciekawe eksponaty bursztynowe do kontaktu z nami i dołączenie do grona przyjaciół i partnerów Muzeum Bursztynu.

Do zobaczenia w Jarosławcu!

Max Kwiatko

#muzeumbursztynu