Historia muzeum

Nazywam się Max Kwiatkowski i chciałbym opowiedzieć Państwu krótką historię powstania Muzeum Bursztynu w Jarosławcu.

Zalążek swojej kolekcji, otrzymany w 2008 roku, zawdzięczam dziadkowi oraz ojcu, którzy przez niemal 20 lat wcześniej okazjonalnie odkupywali bursztyn od miejscowych poławiaczy. Od 2008 roku sam zacząłem powiększać rodzinną kolekcję o cenne inkluzje w bursztynie i większe bryły.

Pomysł utworzenia Muzeum Bursztynu zrodził się w latach 2011-2012, a już w 2014 roku przy wsparciu rodziny, udało mi się otworzyć pierwsze ekspozycje muzealne przy ulicy Nadmorskiej w Jarosławcu.
Ku mojej radości Muzeum Bursztynu już od pierwszego roku funkcjonowania zostało świetnie przyjęte zarówno przez mieszkańców jak i turystów odwiedzających nasze strony. Po kilku latach funkcjonowania stało się jedną z najliczniej odwiedzanych atrakcji regionu. Dzięki wpływom z biletów kolekcja wzbogacała się każdego roku o coraz cenniejsze okazy bursztynu bałtyckiego (inkluzje i duże bryły), a także innych żywic kopalnych świata.

Sztuka w bursztynie

Mimo, że w centrum moich zainteresowań jest geneza bursztynu i jego strona przyrodnicza to okazjonalnie nabywałem bursztynowe prace artystyczne. Zaowocowało to otwarciem w 2022 roku nowej ekspozycji Galeria Projektantów. Na wystawie można zobaczyć sztukę artystów z Polski, Niemiec, Hiszpanii, Włoch, Szwecji czy Meksyku. Wszystko związane z bursztynem. Wiele z nich zyskało uznanie kapituły jednego z najbardziej prestiżowych konkursów jubilerskich Amberif Design Award. Uzupełnieniem wystawy są prace wypożyczone z innych kolekcji prywatnych, których część zmienia się każdego roku.

Nowe otwarcie

W pewnym momencie liczba eksponatów stała się tak pokaźna, że relatywnie niewielka powierzchnia muzealna (ok. 250 mkw.) nie pozwalała na zaprezentowanie najciekawszych. W 2022 roku podjąłem decyzję o znacznej rozbudowie powierzchni ekspozycji, aktualnie trwają prace nad scenariuszem nowych części Muzeum Bursztynu. Otwarcie nowej części odda do dyspozycji zwiedzających ponad 500 mkw. nowych wystaw i setki nowych
eksponatów!

Dziękuję za Państwa czas poświęcony na zapoznanie się z historią tworzonego przeze mnie miejsca. Zachęcam również do zapoznania się z innymi, ciekawymi (mam nadzieję☺) treściami:

Zachęcam również osoby, które mają w posiadaniu ciekawe eksponaty bursztynowe do kontaktu z nami i dołączenie do grona przyjaciół i partnerów Muzeum Bursztynu.

Do zobaczenia w Jarosławcu!

Max Kwiatko