fbpx

Przesuń

Zadzwoń

Kup bilet

Zamknij

Ile jest warta bursztynowa komnata?

12.06.2022

Muzeum Bursztynu

Bursztynowa komnata. Można by rzec, że mityczna, gdyby nie to, że istniała naprawdę. Największa bursztynowa instalacja jaka powstała w dziejach ludzkości rozpala wyobraźnię poszukiwaczy skarbów, maniaków historii i bursztynu bałtyckiego. Czy bursztynowa komnata została odnaleziona? A jeśli nie - to gdzie ukryto arcydzieło? I w końcu - ile może być warta bursztynowa komnata?

Skąd pochodzi bursztynowa komnata?

Na początku XVIII wieku rozpoczyna się historia bursztynowej komnaty. Wtedy to król pruski Fryderyk I zamówił u gdańskich mistrzów kompletny wystrój swojego gabinetu w podberlińskim pałacu. Wystrój, który wykonany miał zostać w całości… z bursztynu. Realizacja zamówienia trwała 11 lat. Arcydzieło stworzono z ogromnym rozmachem.

Rekonstrukcja bursztynowej komnaty w St. Petersburgu.

Wysokie ściany ponad 100-metrowego gabinetu pokrywały bursztynowe płaskorzeźby, misternie ułożone obrazy i znaki. Niedługo po jej ukończeniu syn Fryderyka I podarował komnatę carowi Piotrowi I Wielkiemu jako dowód przyjaźni prusko-rosyjskiej. Ten przetransportował komnatę w drewnianych skrzyniach do Petersburga. W 1755 roku komnata trafiła do Carskiego Sioła gdzie spędziła 186 lat, aż do czasu jej zrabowania przez Niemców w czasie wojny i przewieziona na Zamek Krzyżacki w Królewcu. To ostatnia znana informacja na temat lokalizacji bursztynowej komnaty.

Czy bursztynowa komnata została odnaleziona?

Od tego czasu trwają poszukiwania skarbu o niebotycznej wartości. Niestety lista potencjalnych lokalizacji jest bardzo długa (kilkadziesiąt pozycji), a informacje o miejscach są dość ogólne (duże obszary). Odpowiadając na pytanie czy bursztynowa komnata została odnaleziona ze smutkiem stwierdzamy… że nie. Oczywiście przyjmując założenie, że komnata wciąż istnieje, a nie np. spłonęła (o czym mówi jedna z hipotez). W ostatnim czasie pojawiły się doniesienia o zabetonowanym pomieszczeniu w dawnej niemieckiej twierdzy w Mamerkach, gdzie mogła zostać ukryta komnata. Przedstawiciel tamtejszego muzeum poinformował, że w ciągu kilku tygodni sprawa się wyjaśni i komnata zostanie odnaleziona, bądź poszukiwacze jednoznacznie stwierdzą, że jej tam nie ma [aktualizacja: komnaty nie odnaleziono].

Niezwykłe dopracowanie detali. Rekonstrukcja bursztynowej komnaty w St. Petersburgu.

A zatem – ile może być warta bursztynowa komnata?

Na wykonanie misternej instalacji zużyto około 5-6 ton wysokiej jakości bursztynu. Przyjmując wartość 20 tys. złotych za 1 kg surowca za sam bursztyn należałoby zapłacić 100 – 120 milionów złotych. Drugie tyle z pewnością pochłonęłaby praca rzeźbiarzy-bursztynników. Jednak w tym konkretnym przypadku trzeba uwzględnić również wartość historyczną, której nie sposób określić jednoznacznie. Możemy tylko przypuszczać, że nawet jeśli bursztynowa Komnata zostałaby odnaleziona, a my mielibyśmy akurat 250 mln złotych wolnych środków na rachunku – wciąż nie byłoby nas stać na zakup bursztynowego arcydzieła 😉

Rekonstrukcja bursztynowej komnaty

Warto jednak wspomnieć w tym miejscu, że na podstawie 86 zachowanych fotografii (w tym tylko jednej wielobarwnej!), a także dzięki kilku odnalezionym oryginalnym elementom wystroju komnaty udało się w 2013 roku zakończyć proces odtwarzania bursztynowej komnaty. Kopia zlokalizowana jest w St. Petersburgu, a jej stworzenie trwało… 24 lata! Na ten czas składają się zarówno prace przygotowawcze jak i samo wykonanie. „Nowa bursztynowa komnata” dostępna jest dla zwiedzających.

#muzeumbursztynu

Kup bilet