fbpx

Przesuń

Zadzwoń

Kup bilet

Zamknij

Jak rozpoznać bursztyn?

10.06.2022

Muzeum Bursztynu

Spacerując po plaży znajdujesz “bursztyn”, ale nie masz pewności czy jest autentyczny? Nic nowego! Każdego roku do Muzeum Bursztynu w Jarosławcu przychodzą setki turystów pytających jak rozpoznać bursztyn. Niestety większość bryłek to zwykłe… kamienie. Poznaj sposoby jak samemu sprawdzić autentyczność bursztynu!

Istnieje kilka sposobów na to jak rozpoznać bursztyn. Większość z nich możemy wykonać samodzielnie w domu, a nawet wypoczywając jeszcze nad morzem.

Jak rozpoznać bursztyn – sposób nr 1

Bursztyn pływa po powierzchni osolonej wody

Najpopularniejszym sposobem na sprawdzenie autentyczności bursztynu jest wrzucenie bryłki do osolonej wody. Dodaj i wymieszaj 2-3 łyżki soli na szklankę wody, a następnie wrzuć znalezioną bryłkę. Jeśli pływa po powierzchni to pierwsza jaskółka, że znaleziona bryłka jest bursztynem! 🙂 Dlaczego tak się dzieje? Bursztyn jest znacznie lżejszy od kamienia, a to przez pęcherzyki powietrza wewnątrz, które dostały się do niego dziesiątki milionów lat temu, gdy bursztyn był jeszcze płynną żywicą.

Jak rozpoznać bursztyn – sposób nr 2

Bursztyn można podpalić!

Nazwa “bursztyn” pochodzi od niemieckiego “bernstein” czyli płonący kamień. A zatem… Podpalmy go! Jeśli bursztyn jest prawdziwy będzie palił się jasnym, kopcącym płomieniem. Dym powinien pachnieć lasem, żywicą. UWAGA: kapiąca żywica może mocno cię poparzyć. Bezpieczniej będzie dotknąć bursztynu bardzo rozgrzaną pinezką lub szpilką.

Jak rozpoznać bursztyn – sposób nr 3

Bursztyn kopnie cię prądem! 😉

Jedna z pierwszych nazw bursztynu bałtyckiego to “elektron”. Starożytni Grecy odkryli jego właściwości elektrostatyczne – bursztyn potarty o np. materiał elektryzuje się o przyciąga drobne kawałki papieru. Wielu o tym nie wie, ale… stąd właśnie pochodzi nazwa “elektryczność”. To naprawdę dobry sposób na sprawdzenie autentyczności bursztynu o ile bryłka nie jest zbyt mała.

Jak rozpoznać bursztyn – sposób nr 4

Bursztyn wykazuje właściwości fluorescencyjne

To doświadczenie najlepiej wykonać wieczorem lub w nocy. Wykorzystamy latarkę UV (nawet małą). Połóżcie bryłkę w ciemnym pokoju, włączcie latarkę i skierujcie strumień światła na potencjalny bursztyn. Prawdziwy bursztyn posiada właściwości fluorescencyjne – mówiąc w skrócie – świeci w świetle UV żółtawo-białym światłem (a dokładniej mówiąc, odbija owe światło). Miej jednak na uwadze, że pewne materiały sztuczne również posiadają takie właściwości. Metoda ta pozwala jednak na odróżnienie bursztynu od kamienia.

Bursztyn na plaży. Fot. muzeumbursztynu.pl

Powyżej opisaliśmy 4 podstawowe sposoby jak rozpoznać bursztyn, które niemal każdy z nas może wykonać w domu. Wykonanie kompletu badań (ewentualnie pomijając podpalanie bursztynu) pozwala z dużą dozą pewności stwierdzić, że mamy do czynienie z prawdziwym bursztynem. Jeśli wciąż nie macie pewności co do autentyczności bursztynu, a koniecznie chcecie to sprawdzić (bo np. bryłka jest duża i potencjalnie wartościowa) pozostaje metoda badania w spektroskopii podczerwonej. Urządzenie do takich badań, zwane spektroskopem, kosztuje nawet 100 tys. zł., ale całe szczęście można skorzystać z oferty badań prowadzonych przez Międzynarodowe Stowarzyszenie Bursztynników z siedzibą w Gdańsku. Koszt jednostkowego badania jest oczywiście znacznie niższy (ok. kilkuset złotych).

A co z biżuterią bursztynową?

Powyższe metody pozwalają na sprawdzenie autentyczności samej materii bursztynu. Są świetne jeśli znajdziecie np. bryłkę na plaży. Miejcie jednak na uwadze, że biżuteria z bursztynu to zupełnie inna sprawa. Pole do nadużyć jest tutaj ogromne, ponieważ o ile sam bursztyn może być w istocie autentyczny to element bursztynowy w biżuterii mógł zostać posklejany z wielu mniejszych bryłek (tzw. bursztyn prasowany). Wartość takiej biżuterii jest znacznie niższa niż oryginalnej, wykonanej z jednej bryłki. Praktyka taka jest niestety popularna nawet w największych sieciach jubilerskich, obecnych w dużych galeriach handlowych. Dlatego jeśli planujecie zakup bursztynowej biżuterii warto zdecydować się na sprawdzone sklepy. Przykładem jest marka The Amber Body, pochodząca z naszego rodzimego Jarosławca, która w nadmorskich butikach sprzedaje kosmetyki i biżuterię właśnie z naturalnego, nieprasowanego bursztynu bałtyckiego.

Dajcie znać jak poszły wam badania! 🙂

#muzeumbursztynu

Kup bilet